ARCASIA Winners 2017

Category A
RESIDENTIAL PROJECTS
A1

Single-family Residential Projects

Winner

Ar. Shirish Rajaram Beri

Project : Farm House for Gandhi Family

503, Skyville, University ring road , Near Ram Mangal Karyalaya, Kolhapur, India

Mention

Ar. Doan Thanh Ha

Project : BB home

Floor 2, Building B8, TT18, Van Quan Urban Zone, Ha Dong District , Floor 2, Building B8, TT18, Van Quan Urban Zone, Ha Dong District, Vietnam

Mention

Ar. Kamal Malik, Ar. AmitModi, Ar. Sunil Gavane Rucha Pimprikar & Ar. Ketan Chaudhary

Project : K-Lagoon

2nd floor, kasier-i-hind building, 1/6 Currimbhoy road, ballard estate, India

A2

Multiple Family Residential Complexes

No Awards

Category B
PUBLIC AMENITY BUILDINGS
B1

Public Amenity Buildings - Commercial

Winner

Ar. Vo Trong Nghia, Ar. Takashi Niwa, Ar. Vu Van Hai, Ar. Ngo Thuy Duong & Ar. Tran Mai Phuong

Project : Son La Restaurant

Vo Trong Nghia Architects Floor 8, 70 Pham Ngoc Thach, Ward 6, Dist. 3, Ho Chi Minh City, Vietnam

Mention

STUDIO Architects, Ar. Apichart Srirojanapinyo, Ar. Chanasit Cholasuek, Ar. Adrian Smiths, Ar. Chompunuch Vanichayanguranon & Ar. Pitchaya Kointarangkul

Project : NAIIPA ART COMPLEX

Stu/D/O Architects, Central Station Tower, 5th floor, , 23/34-35 Trimitr Road, Samphantawong, Bangkok, Thailand

Mention

Ar. Vo Trong Nghia, Ar. Takashi Niwa & Ar. Mai Lan Chi

Project : Roc Von Restaurant

Vo Trong Nghia Architects Floor 8, 70 Pham Ngoc Thach, Ward 6, Dist. 3, Ho Chi Minh City,Vietnam

B2

Public Amenity Buildings - Resort

Winner

Ar. Rujnumporn Keskasemsook

Project : Hill Lodge

580 Soi Pridibanomyong 42 Sukhumvit 71 , Klongton-Nua Wattana Bangkok 10110, Thailand

Mention

Ar. Hyunjoon Yoo Architects

Project : Mug Hakdong

4th floor, 101-2, Nonhyeon- dong, Gangnam-gu, Seoul, Korea

Mention

Ar. Ying Yang

Project : Obeservation Deck in Suxianling

Creative center of Hunan Provincial Architectural Design, China

Mention

Ar. Rujnumporn Keskasemsook

Project : Baan Suan Mook

580 Soi Pridibanomyong 42 Sukhumvit 71 , Klongton-Nua Wattana Bangkok 10110, Thailand

B3

Public Amenity Buildings - Institutional

Winner

Ar. Stefan Krummeck, Ar. Felix, Ar. Patrick Benjamin, & Ar. Ellen

Project : Kennedy Town Swimming Pool

Suite 1301, 625 Kings Road, North Point, Hongkong

Winner

Ar. Tadao Kamei, Ar. Kazushi Obika, Ar. Kazuyuki Yonemori, Ar. Hiroshi Nishikiori & Hiroyuki Ishibashi, Ar. Naohisa Uchida / Ar. Nikken Sekkei & JR East Design Corporation

Project : Tokyo Station Yaesu Development – GranRoof

2-18-3, Iidabashi, Chiyoda-ku , Tokyo, Japan

Mention

Ar. SHAN Jun, Ar. LU Xiangdong, Ar. ZHU Xiaodong, Ar. TIE Lei & Ar. WANG Xin

Project : Zhongxiang Municipal Museum & Emperor of Ming Dynasty Cultural Museum

School of Architecture, Tsinghua University , Haidian District, Beijing, China

Mention

Ar. Lutfullahil Majid, Ar. Md.Jubair Hasan, Ar. Nabi Newaz Khan, Ar. Saurav Dutta & Ar. Md. Abdur Rakib

Project : Amber Denim Mosque

44/1, Lake Circus Kalabagan, , Dhaka-1205, Bangladesh

Mention

Ar. Hoang Thuc Hao, Ar. Pham Duc Trung, Ar. Nguyen Thi Minh Thuy, Ar. Le Danh Quan, Ar. Ngo Duc, Ar. Pham Gia Thang, Ar. Do Quang Minh & Ar. Vu Xuan Son

Project : BHUTAN HAPPINESS CENTRE

Level 4, 26 Le Ngoc Han Street, Pham Dinh Ho Ward, Hai Ba Trung District, Hanoi.Vietnam

B3

Public Amenity Buildings - Specialized

Winner

Ar. MD. RAFIQ AZAM

Project : S A FAMILY GRAVEYARD

1/11, Iqbal Road,Mohammadpur, Dhaka, Bangladesh

Mention

Ar. Li Wang, Ar. Peohuang Yuan, Ar. Chunfang Li, Ar. GuangpinG Qi, Ar. Nan Fang & Xin Fang

Project : HangZhou Eest Railway Station

No.19,Zhongnan Rd.,Wuchang,Wuhan,Hubei, China

Mention

Ar. Rohan Sudhakar Deore

Project : the PAViLiON... seaplane terminal and boat club

13, Swastik, 7th street, serene meadows, , gangapur road, Nashik, Maharashtra, India

Category C
INDUSTRIAL BUILDINGS

Winner

Ar. Mr. Thomas WAN Chuck Kwan & Ar. Ms. Alice YEUNG Lai Fong

Project : Sha Tin Community Green Station

Rm. 3829, Queensway Government Offices, 66 Queensway, Admiralty, Hongkong

Mention

Ar. ZHUANG Weimin, Ar. ZHANG Wei, Ar. DU Shuang, Ar. REN Fei, Ar. LIANG Sisi, Ar. WANG Wei & Ar. WANG Yu

Project : Electrical Substation Complex

Architectural Design Center , Tsinghua University, Beijing, China

Mention

K2LD Architects, Ar. Ko Shiou Hee & Ar. Ben Teng

Project : Singapore Wine Vault

261 Waterloo Street , #02-32, Singapore

Mention

Ar. Md.Jubair Hasan, Ar. Lutfullahil Majid, Ar. Nabi Newaz Khan, Ar. Ahmed Faisal & Ar. Md. Abdur Rakib Rhine

Project : Shuttle Loom Shed

44/1, Lake Circus Kalabagan, Dhaka-1205, Bandladesh

Category D
CONSERVATION PROJECTS

Winner

Ar. Zhang Pengju

Project : The Reconsruction and Extension of the Architectural Hall of the Inner Mongolia University of Tech

Inner Mongolia

Mention

Ar. Sanjay M. Patil

Project : Papaya Nursery, Nashik

29/30,Purnawad Nagar, Akashwani tower, , Off Gangapur road, Nashik- 422013, India

Mention

Ar. Brinda Somaya & Somaya and Kalappa Consultants

Project : Restoration and Preservation of Rajabai Clock Tower and University Library Building

Ground Floor, North Wing, Udyog Bhavan, , 29, Walchand Hirachand Marg, Ballard Estate, Mumbai 400001, India

Mention

Ar. Soumitro Ghosh & Ar. Nisha Mathew Ghosh

Project : Cinnamon

# 4B, Temple Trees Row,1st Cross Srinivagilu Extension, , S.T. Bed Extension, Cauvery Colony,, V Koil St, Yerappa Garden, Viveka Nagar, Bengaluru, Karnataka 560046, India

Mention

Ar. Anita Choudhuri & Ar. Vinod P cyriac

Project : The Gender Park- Adaptive Re-Use

Space ART, Parambalath Building, Pachakkil road, Malaparamba , Kozhikode, Kerala, India

Category E
SOCIAL RESPONSIBLE ARCHITECTURE

Winner

Ar. Yuan Ye , Ar. Li Jiutai & Nan Xu

Project : TANGshan Earthquake Memorial Park

A6,CSCEC Mansion, No.15, Sanlihe Road, Beijing, China, 100037

Mention

Ar. Md. Iqbal Habib

Project : URBAN OASIS: Integrated Development of Hatirjheel including Begunbari Canal, Hatirjheel

27/A, Shangshad Avenue, Level 6 & 7, Monipuripara , Dhaka-1215, Bangladesh

Mention

Ar. Hoang Thuc Hao, Ar. Son Vu, Ar. Le Dinh Hung & Ar. Tran Hong Nam

Project : JUNGLE FLOWER

Level 4, 26 Le Ngoc Han Street, Pham Dinh Ho Ward, Hai Ba Trung District, Hanoi.Vietnam

Mention

Abin Design Studio

Project : Pavilion of Canopies

74G, Bondel Road, Ground Floor , Ballygunge Phari, India

Mention

URBAN INITIATIVES, Ar. Vishal Shah, AR. Snehal Shah, AR. Saloni Shah, AR. Niti Shah

Project : REDEVELOPMENT OF GOPI TALAO AS A LAKE

4TH FLOOR, SAMANVAY, NEAR CHANDNI CHOWK , PIPLOD, SURAT, India

Category F
SUSTAINABILITY

Winner

Ar. Neelam Manjunath & Ar. Sanjita Harwalkar

Project : Bamboo Symphony

No 7, Aditi Green Scapes, , No. 20, Venkateshpura Sampigehalli Road, Dr. Shiva Ram Karanth Nagar, Bengaluru, India

Winner

Ar. Dimple Mittal, Ar. Vijay Narnapatti, Ar. Anjali, Ar. Nahida, Ar. Juhi & Ar. Jennfier

Project : Place mayaPraxis

188, 3rd Cross, Panduranga Nagar , Bengaluru, India

Mention

Ar. Song Yehao, Ar. Sun Jingfen, Ar. Chen Xiaojuan, Ar. Lin Zhenghao, Ar. Han Dongchen & Ar. Xie Dan

Project : THE-Studio (Tsinghua Eco Studio)

School of Architecture, Tsinghua University , Beijing, China

Mention

Ar. Vo Trong Nghia, Ar. Takashi Niwa & Ar. Mai Lan Chi

Project : Roc Von Restaurant

Floor 8, 70 Pham Ngoc Thach, Ward 6, Dist. 3, Ho Chi Minh City, Vietnam

Mention

Ar. Vo Trong Nghia, Ar. Takashi Niwa, Ar. Vu Van Hai, Ar. Ngo Thuy Duong & Ar. Tran Mai Phuong

Project : Son La Restaurant

Floor 8, 70 Pham Ngoc Thach, Ward 6, Dist. 3, Ho Chi Minh City, Vietnam